RS/NC
A.net/NC
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
North Rowan High Track & Field and Cross Country - Spencer, North Carolina
you RUN the place
300 N Whitehead Ave, Spencer, North Carolina, 28159, United States
Report
Block
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
News
Write News
RSS Feed
Folders
2010 - (2 articles)
2011 - (1 articles)
2012 - (3 articles)
2013 - (3 articles)
2014 - (2 articles)
2015 - (6 articles)
Featured
0
Misc News
6
All
6
2015 Results - North Carolina NCHSAA Outdoor State Championships
May 12th 2015, 3:30pm
2015 Results - North Carolina NCHSAA Indoor State Championships
Feb 16th 2015, 11:13pm
2015 Results - NCHSAA 1A/2A Indoor State Championship
Feb 14th 2015, 11:53am
2015 Results - David Oliver Classic
Feb 7th 2015, 1:46am
2015 Results - Fast Track HS Invitational
Jan 25th 2015, 2:07am
2015 Results - JDL Mini Meet 2
Jan 17th 2015, 8:03pm
Search
2015 Results - JDL Mini Meet 2
Published by
JDL Fast Track
Jan 17th 2015, 8:03pm
Comments
JDL Mini Meet 2
- Jan 17, 2015
JDL Fast Track, 2505 Empire Dr, Winston-Salem, NC, US, 27103
Timing/Results by:
Event Timing Solutions, Llc - Cherryville - N
« Filter Results by Team: »
Burns
Durham School of Arts
Eastern Alamance
Hickory Ridge
Jack Britt
Lake Norman
Lee County
Leesville Rd
Mallard Creek
Marvin Ridge
Mt Tabor
Myers Park
North Mecklenburg
North Rowan
Northwood
Parkland
Rocky River
Ronald W. Reagan
Sanderson
South Caldwell
Southeast Raleigh
Southwest Guilford
St Stephens
Unattached
West Carteret
West Davidson
Men:
55m
|
300m
|
500m
|
1k
|
1600m
|
3200m
|
55h
|
4x200m
|
4x400m
|
4x800m
|
Shot
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Women:
55m
|
300m
|
500m
|
1k
|
1600m
|
3200m
|
55h
|
4x200m
|
4x400m
|
4x800m
|
Shot
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Mens 55m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Miller, Jawan
11
Unattached
06.60
nwi
4
2
King-Penn, Jakara
12
Ronald W. Reagan
06.65
nwi
4
3
Jackson, Emmanuel
12
Sanderson
06.68
nwi
4
4
Titgen, Justin
12
Marvin Ridge
06.72
nwi
4
5
Love-Soles, Kaylan
12
Rocky River
06.73
nwi
4
6
Roseborough, Courtney
11
North Rowan
06.77
nwi
4
7
Hargrove, DeAllen
11
North Mecklenbur
06.78
nwi
4
8
Maddox, Kaynmon
11
South Caldwell
06.79
nwi
3
9
Nicholson, Mynez
12
North Mecklenbur
06.80
nwi
4
10
Eaves, DeQuan
11
Mallard Creek
06.86
nwi
3
11
Robinson, Torey
12
Parkland
06.87
nwi
3
12
Smith, Ishaq
10
North Mecklenbur
06.89
nwi
3
13
Shaw, Darryl
12
Jack Britt
06.92
nwi
2
14
Edwards, Michael
12
Southeast Raleig
06.93
nwi
3
15
Adkins, Devin
11
Marvin Ridge
06.99
nwi
2
16
Lewis, Kendal
10
Rocky River
07.00
nwi
2
17
Smith, Byron
12
Unattached
07.02
nwi
3
18
Smith, Adrian
11
Myers Park
07.04
nwi
2
19
Cantrell, Alex
12
Unattached
07.07
nwi
2
20
LeGrande, Devante
09
Mt Tabor
07.08
nwi
2
21
Richardson, Simeon
8
Unattached
07.21
nwi
1
22
Johnson, Alexander
10
Unattached
07.26
nwi
1
23
Hill, Jacory
11
Unattached
07.32
nwi
3
24
Davis, Quanya
11
Marvin Ridge
07.34
nwi
2
25
Struckmeyer, Will
10
Myers Park
07.55
nwi
1
26
Davis, Dennis
09
North Rowan
07.68
nwi
2
Mens 300m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Love-Soles, Kaylan
12
Rocky River
35.28
6
2
Washington-Saunders, C
12
Ronald W. Reagan
36.25
6
3
Titgen, Justin
12
Marvin Ridge
36.69
6
4
Robinson, Torey
12
Parkland
36.90
5
5
King-Penn, Jakara
12
Ronald W. Reagan
37.09
6
6
Eaves, DeQuan
11
Mallard Creek
38.36
5
7
Walker, Dequarius
10
Marvin Ridge
38.38
4
8
Smith, Byron
12
Unattached
38.42
4
9
Lewis, Kendal
10
Rocky River
38.70
5
10
Hunter, Cameron
10
Mt Tabor
38.78
3
11
Schumann, Rowe
12
West Carteret
38.89
3
12
Reynolds, Bret
12
Mt Tabor
38.89
4
13
Smith, Adrian
11
Myers Park
39.13
2
14
Newsome, Brian
12
Parkland
39.18
3
15
Johnson, Alexander
10
Unattached
39.22
2
16
Shaw, Darryl
12
Jack Britt
39.29
5
17
Walker, Shareef
12
North Rowan
39.29
4
18
Onokalah, Stefan
12
Southeast Raleig
39.65
5
19
Montague, Gabriel
10
Unattached
39.73
4
20
Martin, James
11
Parkland
39.98
2
21
Matheny, Taylor
12
Marvin Ridge
40.48
4
22
Bloos, Justin
11
Marvin Ridge
40.50
5
23
Riolo, Manny
10
Unattached
41.31
1
24
Burke, Adam
9
Unattached
41.57
2
25
Pasche, Sam
11
Mt Tabor
42.22
3
26
Berg, Michael
11
Lake Norman
42.41
3
27
Struckmeyer, Will
10
Myers Park
43.22
2
28
Joyner, Ahmad
8
Unattached
45.03
1
29
Tyler, Joshua
Unattached
46.54
1
Mens 500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Crisp, Vincent
12
North Mecklenbur
1:05.65
5
2
Love-Soles, Kaylan
12
Rocky River
1:07.28
5
3
Washington-Saunders, C
12
Ronald W. Reagan
1:07.80
5
4
Woods, Elijah
12
West Carteret
1:08.09
5
5
Ananaba, Brian
12
Southeast Raleig
1:08.28
5
6
Thompson Jr, Corey
12
Unattached
1:09.11
4
7
Graise, Lorenzo
11
Parkland
1:09.40
4
8
Ayers, Blake
12
Sanderson
1:10.44
4
9
Dabo, Karefa
11
Ronald W. Reagan
1:10.93
4
10
Ferguson, Daniel
12
Marvin Ridge
1:11.06
3
11
Evans, Aaron
11
Marvin Ridge
1:11.13
4
12
Taylor, Taivion
11
Marvin Ridge
1:11.80
3
13
Johnson, Ryan
11
Marvin Ridge
1:11.96
2
14
Montague, Gabriel
10
Unattached
1:12.42
3
15
Washington, John
11
Sanderson
1:13.74
4
16
McRae, Markie
09
Mt Tabor
1:14.71
2
17
Douglas, Adam
12
Southeast Raleig
1:15.08
1
18
Culpepper, Josh
12
West Carteret
1:15.21
2
19
Graham, Xavier
12
Ronald W. Reagan
1:15.84
3
20
Fera, Tyler
12
Lake Norman
1:16.31
1
21
Burke, Adam
9
Unattached
1:16.50
1
22
McBurney, Matthew
10
South Caldwell
1:17.73
1
23
Rikard, Sean
11
Unattached
1:17.85
2
24
Hilliard, Tyree
09
Southwest Guilfo
1:18.18
1
25
Nelson, Maurice
10
Southeast Raleig
1:18.20
3
26
Clark, Zach
11
Lake Norman
1:18.26
2
27
Harris, Derrick
11
Rocky River
1:19.99
1
28
Harris, Evan
10
Lake Norman
1:24.75
2
Mens 1000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Pigues, Christian
10
Unattached
2:38.57
3
2
Cabean, Miles
12
Ronald W. Reagan
2:42.85
3
3
Adams, Terrence
12
Southeast Raleig
2:44.87
3
4
Anderson, Wes
12
Lake Norman
2:45.05
3
5
Coty, Heath
11
Mt Tabor
2:45.34
2
6
Gary, Khalil
11
Southeast Raleig
2:46.95
3
7
Robertson, Jack
12
Ronald W. Reagan
2:47.54
3
8
Smith, Nathaniel
12
Southeast Raleig
2:48.07
2
9
Tyree, Canoy
10
Mallard Creek
2:48.65
3
10
Carr, Michael
12
West Carteret
2:48.70
3
11
Galamb, Andrew
11
Leesville Rd
2:49.73
2
12
Nicol, Sean
11
Leesville Rd
2:49.85
2
13
McAvoy, Conor
11
Myers Park
2:50.86
3
14
Williams, Jayquan
11
Southeast Raleig
2:51.64
3
15
Shuttleworth, Sam
10
West Carteret
2:51.65
2
16
Lin, Jackie
12
Mt Tabor
2:51.98
2
17
Ismail, Jameir
10
Myers Park
2:52.41
2
18
Barbee, Bryan
11
St Stephens
2:52.78
2
19
Lingerfelt, Brett
10
West Davidson
2:53.73
2
20
Grubb, Nick
10
Lee County
2:53.87
3
21
Turner, William
09
Mt Tabor
2:53.98
2
22
Barbee, Brad
11
St Stephens
2:54.16
2
23
Martin, Jack
11
Myers Park
2:54.30
2
24
McGuire, Tristan
11
Parkland
2:54.95
2
25
Agee, Owen
09
Ronald W. Reagan
2:56.91
3
26
Barefoot, Nick
10
Leesville Rd
2:58.16
1
27
LaCerda, Nicholas
12
Unattached
2:59.54
1
28
Oertel, Matt
10
Leesville Rd
3:01.68
1
29
Hucks, Ben
11
Parkland
3:07.46
1
30
Cortez, Hector
09
Parkland
3:16.54
1
31
Smith, Isiah
09
Rocky River
3:17.35
1
Mens 1600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Linder, Nick
12
Unattached
4:23.50
2
2
Kniesel, Kenny
11
Mt Tabor
4:28.37
2
3
Watts, Daniel
11
Parkland
4:32.83
2
4
Harbacevich, Joe
12
Myers Park
4:34.52
2
5
Foley, Ian
11
Mt Tabor
4:37.55
2
6
Cox, Dalton
12
Lee County
4:38.66
2
7
Lorenzo, Anthony
11
North Mecklenbur
4:42.49
2
8
Grubb, Nick
10
Lee County
4:43.31
2
9
Corson, Kellen
12
Unattached
4:43.55
2
10
Despard, Mack
10
Marvin Ridge
4:44.26
2
11
Dolhare, Noah
9
Unattached
4:47.72
1
12
Artrip, Eric
11
Leesville Rd
4:48.68
2
13
Armstrong, Ryan
12
Mt Tabor
4:50.96
2
14
Bullard, Matthew
11
Ronald W. Reagan
4:52.88
2
15
Ingram-Edwards, Isacc
12
Mt Tabor
4:57.90
1
16
Osment, Jack
09
Myers Park
4:57.97
1
17
Barbee, Brad
11
St Stephens
4:58.12
1
18
Barbee, Bryan
11
St Stephens
4:58.51
1
19
Clark, Zach
11
Lake Norman
4:59.36
2
20
Williams,Jr, Anthony
9
Unattached
4:59.50
1
21
Ennis, Jacob
10
Lake Norman
4:59.85
2
22
Clancy, Drew
11
Lake Norman
5:01.02
1
23
Williamson, Marshall
09
Myers Park
5:02.20
1
24
Quesenbery, Joey
11
Leesville Rd
5:03.56
1
25
Skillings, Zach
11
Parkland
5:24.97
1
26
Nelson, Jacob
11
Leesville Rd
5:25.95
1
27
Cresci, Nick
10
Lake Norman
5:35.20
1
28
Smith, Isiah
09
Rocky River
5:36.44
1
29
Bolch, Alex
10
St Stephens
5:45.57
1
30
Weant, Coby
09
North Rowan
5:48.99
1
31
Benton, John William
10
Unattached
5:55.47
1
--
Silva, Nikolas
12
Durham School of
DNF
2
--
Blizzard, Jake
12
Marvin Ridge
DQ
2
Mens 3200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Watts, Daniel
11
Parkland
9:55.43
2
2
Cornwell, Alex
11
Hickory Ridge
10:00.47
2
3
Rosas, Jose
12
Sanderson
10:01.61
2
4
Cox, Dalton
12
Lee County
10:08.05
2
5
Putman, Jason
11
Southeast Raleig
10:11.16
2
6
Newman, Hunter
11
West Carteret
10:15.52
2
7
Smith, Chris
11
Myers Park
10:16.12
2
8
Mastandrea, Jack
11
Lake Norman
10:16.98
2
9
Hanna, Isaiah
11
Ronald W. Reagan
10:24.78
1
10
Adams, Sergiom
Unattached
10:28.13
2
11
Lipsey, Jacob
10
Marvin Ridge
10:33.04
1
12
Ponder, Cameron
09
Mt Tabor
10:36.00
2
13
White, Alex
12
Sanderson
10:46.67
2
14
Keith, Sawyer
11
Sanderson
10:48.60
2
15
Rhodes, Kyle
10
Unattached
10:48.61
1
16
Zaldivar-Carrillo, Ser
10
West Carteret
10:50.08
1
17
Lorenzo, Anthony
11
North Mecklenbur
10:52.48
2
18
Quesenbery, Josh
11
Leesville Rd
10:56.96
1
19
Salt, Jack
12
Mt Tabor
10:59.06
1
20
Ennis, Jacob
10
Lake Norman
10:59.11
1
21
Petty, Caleb
10
Leesville Rd
11:01.70
1
22
Habegger, Roark
11
Marvin Ridge
11:02.35
2
23
Starnes, Noah
10
South Caldwell
11:02.41
1
24
Fischer, Christian
11
Ronald W. Reagan
11:02.87
1
25
Gamble, Nathan
11
Leesville Rd
11:07.14
1
26
Clancy, Drew
11
Lake Norman
11:36.42
1
Mens 55m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Jackson, Emmanuel
12
Sanderson
07.61
nwi
2
2
Thompson Jr, Corey
12
Unattached
07.75
nwi
2
3
Walker, Shareef
12
North Rowan
07.97
nwi
2
4
Spear, Andrew
12
West Carteret
08.06
nwi
2
5
Richardson, Anthony
10
Southeast Raleig
08.26
nwi
2
6
Matheny, Taylor
12
Marvin Ridge
08.46
nwi
2
7
Bloos, Justin
11
Marvin Ridge
08.56
nwi
2
8
Schumann, Rowe
12
West Carteret
09.00
nwi
2
9
Johnson, Alexander
10
Unattached
09.04
nwi
1
10
Riolo, Manny
10
Unattached
09.35
nwi
1
11
Blizzard, Matthew
10
Marvin Ridge
09.38
nwi
1
12
Gonzalez, Jason
11
Parkland
09.46
nwi
1
13
mcneil, Murphy
09
Leesville Rd
10.60
nwi
1
14
Shelley, Ben
10
Marvin Ridge
11.04
nwi
1
Mens 4x200m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Nicholso
,
Smith
,
Crisp
,
Hargrove
North Mecklenbur
1:33.51
2
2
Walker
,
Adkins
,
Titgen
,
Evans
Marvin Ridge
1:35.02
2
3
Edwards
,
Ananaba
,
Nelson
,
Onokalah
Southeast Raleig
1:36.36
1
4
Roseboro
,
Burts
,
Jones
,
Walker
North Rowan
1:37.51
2
5
Robinson
,
Hayes
,
Graise
,
Newsome
Parkland
1:37.68
2
6
Hunter
,
Pasche
,
LeGrande
,
Chambers
Mt Tabor
1:39.89
2
7
Woods
,
Schumann
,
Palmer
,
Culpeppe
West Carteret
1:41.55
2
8
Fera
,
Mastandr
,
Maynard
,
Sauerbre
Lake Norman
1:42.63
1
9
Brown
,
Logan
,
Hickman
,
Hancock
Lee County
1:46.92
1
Mens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Crisp
,
Nicholso
,
Hargrove
,
Smith
North Mecklenbur
3:33.12
2
2
Washingt
,
Dabo
,
Graham
,
Cabean
Ronald W. Reagan
3:33.97
2
3
Ferguson
,
Johnson
,
Titgen
,
Evans
Marvin Ridge
3:37.31
2
4
Foley
,
Kniesel
,
Reynolds
,
McRae
Mt Tabor
3:40.30
1
5
Carr
,
Schumann
,
Woods
,
Spear
West Carteret
3:42.36
1
6
Robinson
,
Hayes
,
Graise
,
Newsome
Parkland
3:42.51
2
7
Logan
,
Hoyle
,
Weber
,
Grubb
Lee County
4:07.91
1
Mens 4x800m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Gary
,
Adams
,
Williams
,
Putman
Southeast Raleig
8:18.17
1
2
Clark
,
Maynard
,
Sauerbre
,
Anderson
Lake Norman
8:19.33
1
3
Ferguson
,
Payeur
,
Taylor
,
Blizzard
Marvin Ridge
8:22.87
1
4
Robertso
,
Cabean
,
Hanna
,
Bullard
Ronald W. Reagan
8:24.23
1
5
Woods
,
Carr
,
Newman
,
Kachench
West Carteret
8:37.27
1
6
White
,
Rosas
,
Keith
,
Ayers
Sanderson
8:37.60
1
7
Galamb
,
Artrip
,
Quesenbe
,
Nicol
Leesville Rd
8:48.84
1
8
Dunn
,
Kirse
,
Penn
,
Kirse
Mt Tabor
9:38.88
1
9
Relay Team
Parkland
9:48.10
1
10
Cox
,
Grubb
,
Logan
,
Hoyle
Lee County
10:18.13
1
Mens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Archie, Alexis
12
North Rowan
48-03.00
(14.71m)
1
2
smith, ricardo
11
Mallard Creek
47-09.25
(14.56m)
1
3
Elqadi, Ameed
12
Marvin Ridge
46-00.00
(14.02m)
1
4
Plunkett, Jamar
11
Southwest Guilfo
44-00.00
(13.41m)
1
5
Emmanuel, D'Mitri
10
Marvin Ridge
43-11.00
(13.39m)
1
6
Debroder, Jacob
12
Ronald W. Reagan
42-10.00
(13.06m)
1
7
Parker, Shane
12
North Rowan
42-05.25
(12.93m)
1
8
Choiniere, Jack
09
Myers Park
37-03.75
(11.37m)
1
9
Alberti, Andrew
11
Eastern Alamance
36-05.00
(11.10m)
1
10
Holt, Julian
11
Southeast Raleig
35-03.00
(10.74m)
1
11
Blanks, Matthew
10
Lee County
34-09.00
(10.59m)
1
12
Gonzalez, Luis
12
Lee County
34-04.75
(10.48m)
1
13
Huffman, Zach
12
Myers Park
31-05.50
(9.59m)
1
Mens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Garrick, Christopher
12
Marvin Ridge
6-10.00
(2.08m)
1
1
Howe, Keon
12
Mallard Creek
6-10.00
(2.08m)
1
3
Wood, Dylan
11
Eastern Alamance
6-04.00
(1.93m)
1
4
Fossi-Nuve, Steve
11
Mallard Creek
6-02.00
(1.88m)
1
5
Shaw, Armond
12
Lee County
6-00.00
(1.83m)
1
6
Reynolds, Bret
12
Mt Tabor
5-10.00
(1.78m)
1
7
Haggerty, Robert
10
Leesville Rd
5-08.00
(1.73m)
1
8
Grant, Donald
10
Ronald W. Reagan
5-06.00
(1.68m)
1
--
mcneil, Murphy
09
Leesville Rd
NH
(--)
1
Mens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Gaines, Julian
12
Marvin Ridge
21-06.25
(6.56m)
nwi
1
2
Fossi-Nuve, Steve
11
Mallard Creek
20-06.25
(6.25m)
nwi
1
3
Alston, Corey
11
Mallard Creek
19-05.25
(5.92m)
nwi
1
4
Pasche, Sam
11
Mt Tabor
19-00.50
(5.80m)
nwi
1
5
Williams, Bryson
10
Marvin Ridge
18-00.75
(5.51m)
nwi
1
6
Martin, James
11
Parkland
17-11.50
(5.47m)
nwi
1
7
Roseborough, Courtney
11
North Rowan
17-10.00
(5.44m)
nwi
1
8
Ngyuen, John
12
Lee County
17-04.25
(5.29m)
nwi
1
9
Herndon, De'Sean
10
North Rowan
16-10.00
(5.13m)
nwi
1
10
Logan, Robert
11
Lee County
16-08.75
(5.10m)
nwi
1
11
Davis, Quanya
11
Marvin Ridge
16-02.00
(4.93m)
nwi
1
12
Richardson, Simeon
8
Unattached
16-01.00
(4.90m)
nwi
1
Mens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Shaw, Darryl
12
Jack Britt
45-08.00
(13.92m)
nwi
1
2
Gaines, Julian
12
Marvin Ridge
44-07.00
(13.59m)
nwi
1
3
Garrick, Christopher
12
Marvin Ridge
43-08.75
(13.33m)
nwi
1
4
Hill, Jacory
11
Unattached
40-07.00
(12.37m)
nwi
1
5
Roseborough, Courtney
11
North Rowan
40-05.00
(12.32m)
nwi
1
6
Nelson, Maurice
10
Southeast Raleig
38-10.00
(11.84m)
nwi
1
7
Shaw, Armond
12
Lee County
38-00.50
(11.60m)
nwi
1
8
Ngyuen, John
12
Lee County
37-11.00
(11.56m)
nwi
1
9
Williams, Bryson
10
Marvin Ridge
36-09.00
(11.20m)
nwi
1
10
Palmer, Mark
12
West Carteret
36-02.50
(11.04m)
nwi
1
11
Joyner, Ahmad
8
Unattached
31-04.50
(9.56m)
nwi
1
11
Logan, Matthew
10
Lee County
31-04.50
(9.56m)
nwi
1
Mens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Howe, Keon
12
Mallard Creek
14-00.00
(4.27m)
1
2
Frederick, Bailey
11
Marvin Ridge
13-06.00
(4.11m)
1
2
Campbell, Ronald
12
Marvin Ridge
13-06.00
(4.11m)
1
2
Richard, Justin
10
Lake Norman
13-06.00
(4.11m)
1
5
Talbert, Joe
11
Leesville Rd
13-00.00
(3.96m)
1
6
Sonik, Timin
10
Mt Tabor
11-00.00
(3.35m)
1
7
Martin, Craig
10
Leesville Rd
9-00.00
(2.74m)
1
8
Berg, Michael
11
Lake Norman
8-06.00
(2.59m)
1
8
Lerner, Ryan
11
Ronald W. Reagan
8-06.00
(2.59m)
1
--
Harrington, Michael
12
Southeast Raleig
NH
(--)
1
--
Joyner, Billy
11
Ronald W. Reagan
NH
(--)
1
Womens 55m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Cunningham, Gabrielle
12
Mallard Creek
07.12
nwi
4
2
White, Lauren
11
Unattached
07.20
nwi
4
3
Johnson, Genaya
11
Mallard Creek
07.27
nwi
3
4
Sherman, Katlin
12
Parkland
07.27
nwi
4
5
Wright, Kylia
10
Southeast Raleig
07.28
nwi
4
6
Bowman, Jahnae
11
Parkland
07.37
nwi
4
7
Alexander, Tyresha
10
North Mecklenbur
07.42
nwi
3
8
Porter, Victoria
10
Unattached
07.42
nwi
3
9
Council, Alex
12
Northwood
07.43
nwi
4
10
Bryant, Miaysha
12
Parkland
07.44
nwi
4
11
Washington, Charlonda
10
Southeast Raleig
07.51
nwi
4
12
Davis, Samantha
10
Southeast Raleig
07.59
nwi
3
13
Wells, T'Nai
11
Mallard Creek
07.67
nwi
3
14
Roberts, Makalia
12
Ronald W. Reagan
07.72
nwi
2
15
Johnson, Tabatha
11
Mallard Creek
07.75
nwi
3
16
Woods, Jada
11
Unattached
07.85
nwi
3
17
Jant, Jessica
10
Unattached
07.93
nwi
2
18
Moore, Taylor
10
Marvin Ridge
08.01
nwi
2
19
Vansant, Aubrey
09
Lake Norman
08.01
nwi
1
20
Carver, Makayla
12
South Caldwell
08.02
nwi
2
21
Pendergrass, Gianna
9
Unattached
08.06
nwi
1
22
Logan, Mekenzie
10
Leesville Rd
08.08
nwi
2
23
Parker, Meliya
09
North Rowan
08.13
nwi
2
24
Seaford, Mariah
11
West Davidson
08.30
nwi
2
25
Ejindu, Cindy
10
North Mecklenbur
08.38
nwi
2
26
Gosney, Jenny
10
Unattached
08.54
nwi
1
27
Kilguss, Anna
10
Myers Park
08.60
nwi
1
28
Chen, Shelley
12
Unattached
08.90
nwi
1
--
Henry, Maya
10
Leesville Rd
FS
nwi
3
Womens 300m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Williams, Ebony
12
Parkland
39.18
7
2
Sherman, Katlin
12
Parkland
39.90
7
3
White, Lauren
11
Unattached
40.55
7
4
Bryant, Miaysha
12
Parkland
40.94
6
5
Porter, Victoria
10
Unattached
41.86
6
6
Alexander, Tyresha
10
North Mecklenbur
42.67
6
7
Mills-Patterson, Tiara
10
Mt Tabor
42.76
5
8
Chapman, Imani
12
Sanderson
43.37
7
9
Atwater, Mariah
09
Rocky River
43.71
7
10
Weatherwax, Sage
09
Southeast Raleig
43.88
5
11
Livingston, Kenya
09
Rocky River
44.13
6
12
Cannon, Shanone
10
Parkland
44.17
5
13
Boyd, Jazzmone
10
Rocky River
44.33
6
14
Williams, Raini
11
Mallard Creek
44.54
5
15
White, Elizabeth
10
Myers Park
44.64
4
16
Clark, Leah
09
Southeast Raleig
45.19
5
17
Sheets, Jordan
11
Ronald W. Reagan
45.20
6
18
Mitchell, Ashley
10
Unattached
45.23
3
19
Smith, Kyla
09
Mallard Creek
45.29
4
20
Brower, Marissa
11
Southeast Raleig
45.67
2
21
Vansant, Aubrey
09
Lake Norman
46.57
3
22
Logan, Mekenzie
10
Leesville Rd
47.23
3
23
Seaford, Mariah
11
West Davidson
47.28
4
24
Potter, Kallie
11
West Davidson
47.34
3
25
Henry, Maya
10
Leesville Rd
47.84
4
26
Wright, Kylia
10
Southeast Raleig
47.95
7
27
Davis, Deja
11
Durham School of
48.11
4
28
Barnes, Kiea
10
Sanderson
48.27
5
29
Clancy, Kirsten
11
Lake Norman
48.66
3
30
Jones, Gabrielle
10
Sanderson
48.72
4
31
Pendergrass, Gianna
9
Unattached
50.42
1
32
Bolling, Allison
10
St Stephens
53.41
1
33
Qian, Sharon
9
Unattached
55.36
2
34
Thomas, Caroline
10
Unattached
56.50
2
35
Chen, Shelley
12
Unattached
57.06
1
Womens 500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
McNeill, McKinley
11
Parkland
1:15.90
5
2
Robinson, Tia
12
Unattached
1:17.28
5
3
Gamble, lydia
11
Unattached
1:18.45
4
4
Barnes, Kristoni
11
Unattached
1:19.08
5
5
Macon, Asya
11
Southeast Raleig
1:19.18
5
6
Butler, G'Jasmyne
11
Leesville Rd
1:19.57
4
7
Hardwick, Saidah
10
Southeast Raleig
1:20.79
3
8
Whitaker, McKenzie
10
West Carteret
1:20.91
3
9
Atwater, Mariah
09
Rocky River
1:21.58
3
10
Boyd, Jazzmone
10
Rocky River
1:21.63
4
11
Gbadegesin, Simi
10
Durham School of
1:23.19
4
12
Torres, Kleo
11
Southeast Raleig
1:24.14
4
13
Parks, Kalyn
11
Mallard Creek
1:24.29
2
14
Ropers, Katie
09
Marvin Ridge
1:24.34
3
15
Joyner, Courtney
12
Unattached
1:24.84
2
16
Fraleigh, Savannah
11
Leesville Rd
1:25.43
2
17
Stevons, Destini
10
Durham School of
1:27.62
3
18
Russell, Payton
10
North Rowan
1:27.66
1
19
Houston, Ashlea
12
Burns
1:29.70
1
20
Williams, Tonisha
10
Southeast Raleig
1:29.71
2
21
Royster, Madison
12
Burns
1:30.58
2
22
Colleton, Taylor
11
Leesville Rd
1:33.60
1
23
Friedman, Elise
11
Unattached
1:34.33
1
24
Houser, Anna
10
Unattached
1:37.30
1
25
Barnes, Kiea
10
Sanderson
1:39.41
2
--
Morrison, Erin
12
Parkland
DNF
5
--
Mitchell, Ashley
10
Unattached
DQ
5
Womens 1000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Mareno, Nevada
10
Leesville Rd
2:55.20
3
2
Fisher, Emme
10
West Carteret
3:11.65
3
3
Winchel, Sydney
11
Leesville Rd
3:11.73
3
4
Gourley, Story
10
Myers Park
3:13.31
3
5
Jacob, Jennae
10
Marvin Ridge
3:13.61
3
6
Chapman, Timara
09
Sanderson
3:16.33
3
7
Dunn, Ella
10
Unattached
3:16.60
2
8
Stouffer, Anna
9
Unattached
3:18.50
2
9
Hussey, Melanie
11
Marvin Ridge
3:21.90
3
10
Ramirez, Ashley
09
St Stephens
3:22.00
2
11
Ames, Milly
11
Unattached
3:23.50
2
12
Hunt, Patience
11
West Davidson
3:26.00
2
13
Meissner, Leah
10
Marvin Ridge
3:32.00
2
14
Cook, Sallie
10
Ronald W. Reagan
3:32.42
3
15
Gore, Brittany
12
Sanderson
3:34.80
2
16
Lehman, Lindsay
10
Leesville Rd
3:35.20
2
17
Lassiter, Mariah
10
Southeast Raleig
3:36.89
1
18
Mazeine, Molly
10
Unattached
3:38.42
1
19
Crisp, Casey
12
West Davidson
3:39.34
1
20
Ellis, Claire
09
Myers Park
3:44.89
1
21
Berry, Daniela
10
South Caldwell
3:46.81
1
22
Duncan, Ambria
09
St Stephens
3:50.60
2
23
Bolling, Allison
10
St Stephens
3:51.90
2
24
Honeycutt, Savannah
11
Burns
3:59.44
1
25
Berrios, Natshia
11
Sanderson
4:03.63
1
26
Hall, Janiah
10
North Rowan
4:34.65
1
Womens 1600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Mareno, Nevada
10
Leesville Rd
5:07.97
2
2
King, Lexi
10
Marvin Ridge
5:19.91
2
3
McNamara, Clare
10
Unattached
5:22.76
1
4
Brown, Emma
12
Unattached
5:22.79
2
5
Hemming, Taylor
11
Leesville Rd
5:24.00
2
6
Dokholyan, Katherine
9
Unattached
5:25.77
1
7
Prouty, Mary
12
Myers Park
5:29.79
2
8
Fisher, Emme
10
West Carteret
5:30.04
2
9
Hennessey, Kylie
11
Marvin Ridge
5:30.52
2
10
Jameson, Erin
12
Ronald W. Reagan
5:33.31
2
11
Hasan, Noor
10
Leesville Rd
5:37.35
2
12
Eiselt, Kate
10
Myers Park
5:37.78
1
13
Zimmermann, Isabel
10
Ronald W. Reagan
5:39.40
2
14
Renwick, Nicole
11
Marvin Ridge
5:41.85
2
15
Davis, Carmen
12
Southwest Guilfo
5:43.35
2
16
Cronk, Regan
9
Unattached
5:50.52
2
17
Orgnon, Allie
10
Ronald W. Reagan
5:50.97
2
18
Portelance, Reagan
11
Lake Norman
5:51.16
1
19
Lineberry, Jenna
09
Mt Tabor
5:52.96
1
20
Tarnowski, Abbey
10
Leesville Rd
5:54.94
1
21
Hughes, Lydia
10
Ronald W. Reagan
5:55.12
1
22
Elmore, Megan
11
Mt Tabor
5:57.13
2
23
Shoemaker, MJ
09
Lake Norman
5:59.19
1
24
Renteria, Alli
11
Unattached
6:01.86
1
25
Smith, Ashtyn
9
Unattached
6:08.09
2
26
Mazeine, Molly
10
Unattached
6:08.16
1
27
Johnson, Katy
09
Lake Norman
6:14.75
1
28
Vinson, Jasmine
12
Southeast Raleig
6:17.47
1
29
Kenney, Brenna
09
Mt Tabor
6:18.25
1
30
Roberson, Eboni
10
Southeast Raleig
6:24.92
2
31
Duncan, Ambria
09
St Stephens
6:29.56
1
32
McIntyre, Ellie
9
Unattached
6:31.16
1
33
Clancy, Kirsten
11
Lake Norman
6:48.90
1
34
Edwards, Alana
11
Lee County
7:34.93
1
35
Adcock, Anna Beth
10
Lee County
7:50.59
1
Womens 3200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
King, Lexi
10
Marvin Ridge
11:28.46
1
2
Hennessey, Kylie
11
Marvin Ridge
11:32.75
1
3
Pettis, Emily
11
Leesville Rd
11:34.78
1
4
Shoemaker, MJ
09
Lake Norman
12:00.80
1
5
Renwick, Nicole
11
Marvin Ridge
12:15.36
1
6
Ramirez, Ashley
09
St Stephens
12:16.26
1
7
Johnson, Katy
09
Lake Norman
12:17.23
1
8
Roeber, Reagan
11
Unattached
12:22.50
1
9
KaChenChai, Olivia
10
West Carteret
12:23.33
1
10
Dodge, Delaney
10
West Carteret
12:43.19
1
11
Hughes, Lauren
12
Unattached
12:59.85
1
12
Cahill, Sara
12
Lake Norman
13:41.63
1
Womens 55m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Williams, Ebony
12
Parkland
08.00
nwi
3
2
Cunningham, Gabrielle
12
Mallard Creek
08.11
nwi
3
3
Chapman, Imani
12
Sanderson
08.41
nwi
3
4
Hale, Nateja
12
Parkland
08.51
nwi
3
5
Parks, Kalyn
11
Mallard Creek
08.68
nwi
3
6
Roberts, Makalia
12
Ronald W. Reagan
08.87
nwi
3
7
White, Elizabeth
10
Myers Park
08.97
nwi
2
8
Davis, Kimani
10
Parkland
09.33
nwi
2
9
Jackson, Cathy
11
Sanderson
09.37
nwi
3
10
Brower, Marissa
11
Southeast Raleig
09.57
nwi
2
11
White, Brianna
10
North Rowan
10.11
nwi
2
12
Davis, Deja
11
Durham School of
10.16
nwi
1
13
Parker, Meliya
09
North Rowan
10.22
nwi
2
14
Santini, Tatiana
11
Lee County
10.34
nwi
2
15
Pendergrass, Gianna
9
Unattached
10.48
nwi
1
16
Medders, Jorja
09
Marvin Ridge
10.87
nwi
1
17
Nelson, Nicole
11
Lake Norman
10.90
nwi
2
18
Zoltoski, Haley
10
Leesville Rd
10.98
nwi
2
19
Willis, Rebekka
10
West Carteret
11.19
nwi
1
20
Vansant, Aubrey
09
Lake Norman
11.43
nwi
1
21
Benefield, Taylor
10
Lee County
11.46
nwi
1
22
Hancock, Lauren
10
St Stephens
11.61
nwi
1
Womens 4x200m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
McNeill
,
Williams
,
Bryant
,
Sherman
Parkland
1:40.63
2
2
Macon
,
Torres
,
Wright
,
Washingt
Southeast Raleig
1:45.09
2
3
Cunningh
,
Whalen-J
,
Johnson
,
Johnson
Mallard Creek
1:48.58
2
4
Jackson
,
Gore
,
Barnes
,
Chapman
Sanderson
1:54.27
2
5
Logan
,
Henry
,
Colleton
,
Fraleigh
Leesville Rd
1:56.83
1
6
Lugibihl
,
Ropers
,
Moore
,
Reidy
Marvin Ridge
1:57.92
1
--
Santini
,
Benefiel
,
Aguilera
,
Arringto
Lee County
DQ
1
Womens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
McNeill
,
Williams
,
Davis
,
Sherman
Parkland
4:05.69
2
2
Butler
,
Hemming
,
Winchel
,
Hasan
Leesville Rd
4:13.88
2
3
,
Goodman
,
Mills-Pa
,
Purdy
Mt Tabor
4:16.49
2
4
,
Parks
,
Williams
,
Cunningh
Mallard Creek
4:17.14
2
5
Chapman
,
Chapman
,
Berrios
,
Gore
Sanderson
4:24.51
2
6
Relay Team
West Carteret
4:26.75
1
7
Reidy
,
Cooney
,
Lugibihl
,
Ropers
Marvin Ridge
4:34.14
1
8
Weatherw
,
Williams
,
Gary
,
Clark
Southeast Raleig
4:35.57
2
9
Crissman
,
Griffin
,
Orgnon
,
Cook
Ronald W. Reagan
4:37.94
1
10
Santini
,
Benefiel
,
Aguilera
,
Arringto
Lee County
5:19.51
1
Womens 4x800m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Pettis
,
Hemming
,
Butler
,
Mareno
Leesville Rd
9:41.87
1
2
Jameson
,
Zimmerma
,
Orgnon
,
Cook
Ronald W. Reagan
10:27.28
1
3
Vansant
,
Cahill
,
Clancy
,
Portelan
Lake Norman
10:53.86
1
4
Gary
,
Weatherw
,
Williams
,
Lassiter
Southeast Raleig
11:20.58
1
5
Crisp
,
Hamilton
,
Hunt
,
Benitez
West Davidson
11:48.07
1
Womens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Springs, Alycia
11
Mallard Creek
43-11.00
(13.39m)
1
2
Clark, Hasana
12
Southeast Raleig
43-05.50
(13.25m)
1
3
Holiday, Mahogani
11
Myers Park
38-05.00
(11.71m)
1
4
Dunham, Tiffany
12
Southeast Raleig
37-10.75
(11.55m)
1
5
Murph, Courtney
10
Southeast Raleig
36-02.50
(11.04m)
1
6
Blair, Chevalier
10
North Rowan
33-06.25
(10.22m)
1
7
Williams, Simone
12
Rocky River
32-11.75
(10.05m)
1
8
Rouse, Rachel
11
West Carteret
32-09.75
(10.00m)
1
9
Hopkins, Avianna
10
Unattached
32-07.75
(9.95m)
1
10
Ngozi-Obuseh, Frances
11
Marvin Ridge
31-06.50
(9.61m)
1
11
Washington, Adrianne
12
Marvin Ridge
31-04.75
(9.57m)
1
12
Johnson, Vaniecia
12
Rocky River
31-00.00
(9.45m)
1
13
Evivie, Valerie
11
Unattached
30-06.00
(9.30m)
1
14
Holiday, Ashley
11
Leesville Rd
28-03.50
(8.62m)
1
15
Arrington, Jaci
10
Lee County
26-09.75
(8.17m)
1
16
Albrecht, Dara
09
Myers Park
22-01.00
(6.73m)
1
17
Boyle, Elle
09
Myers Park
19-02.75
(5.86m)
1
Womens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Olesen, Elizabeth
12
Hickory Ridge
5-06.00
(1.68m)
1
2
Chapman, Timara
09
Sanderson
5-02.00
(1.57m)
1
2
Livingston, Kenya
09
Rocky River
5-02.00
(1.57m)
1
4
White, Brianna
10
North Rowan
5-00.00
(1.52m)
1
5
Ejindu, Cindy
10
North Mecklenbur
4-08.00
(1.42m)
1
5
Hardwick, Saidah
10
Southeast Raleig
4-08.00
(1.42m)
1
5
Royster, Madison
12
Burns
4-08.00
(1.42m)
1
8
Zoltoski, Haley
10
Leesville Rd
4-06.00
(1.37m)
1
8
Walters, Megan
12
Myers Park
4-06.00
(1.37m)
1
10
Griffin, Kaili
11
Ronald W. Reagan
4-04.00
(1.32m)
1
10
Fisher, Allison
11
Leesville Rd
4-04.00
(1.32m)
1
10
Perry, Kaylin
10
Parkland
4-04.00
(1.32m)
1
10
Dai, Elena
12
Myers Park
4-04.00
(1.32m)
1
10
Sheets, Jordan
11
Ronald W. Reagan
4-04.00
(1.32m)
1
--
Francis, Zjinaiya
10
Parkland
NH
(--)
1
Womens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Mumford, Ila
12
Parkland
17-04.00
(5.28m)
nwi
1
2
Bowman, Jahnae
11
Parkland
16-08.00
(5.08m)
nwi
1
3
Roberts, Makalia
12
Ronald W. Reagan
16-02.00
(4.93m)
nwi
1
4
Yeomans, Randi
09
West Carteret
16-00.00
(4.88m)
nwi
1
5
Woods, Jada
11
Unattached
15-11.50
(4.86m)
nwi
1
6
Council, Alex
12
Northwood
15-09.00
(4.80m)
nwi
1
7
Williams, Raini
11
Mallard Creek
15-04.00
(4.67m)
nwi
1
8
mack, llyric
11
Unattached
15-01.50
(4.61m)
nwi
1
9
Griffin, Kaili
11
Ronald W. Reagan
14-00.00
(4.27m)
nwi
1
10
Friedman, Elise
11
Unattached
13-11.00
(4.24m)
nwi
1
11
McLain, Lyndsey
12
Marvin Ridge
13-09.50
(4.20m)
nwi
1
12
Jones, Kirsten
11
Marvin Ridge
12-06.00
(3.81m)
nwi
1
13
Abdelaziz, Dana
09
Marvin Ridge
12-01.00
(3.68m)
nwi
1
14
Salaan, Afrikah
09
North Rowan
10-10.00
(3.30m)
nwi
1
Womens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Hale, Nateja
12
Parkland
36-05.00
(11.10m)
nwi
1
2
Mumford, Ila
12
Parkland
36-04.00
(11.07m)
nwi
1
3
Woods, Jada
11
Unattached
36-01.00
(11.00m)
nwi
1
4
Whitaker, McKenzie
10
West Carteret
36-00.00
(10.97m)
nwi
1
5
McLain, Lyndsey
12
Marvin Ridge
35-02.00
(10.72m)
nwi
1
6
Gary, Jordan
09
Southeast Raleig
34-11.00
(10.64m)
nwi
1
7
mack, llyric
11
Unattached
34-10.50
(10.63m)
nwi
1
8
Davis, Samantha
10
Southeast Raleig
34-08.00
(10.57m)
nwi
1
9
Washington, Charlonda
10
Southeast Raleig
33-11.00
(10.34m)
nwi
1
10
Yeomans, Randi
09
West Carteret
32-09.00
(9.98m)
nwi
1
11
Friedman, Elise
11
Unattached
30-02.00
(9.19m)
nwi
1
12
Pavlish, Bayleigh
11
Marvin Ridge
29-05.00
(8.97m)
nwi
1
13
Jones, Kirsten
11
Marvin Ridge
29-02.00
(8.89m)
nwi
1
--
Dai, Elena
12
Myers Park
FOUL
(--)
nwi
1
--
Walters, Megan
12
Myers Park
FOUL
(--)
nwi
1
Womens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Sheets, Tessa
10
Northwood
9-00.00
(2.74m)
1
2
Crissman, Olivia
10
Ronald W. Reagan
7-00.00
(2.13m)
1
--
Helms, Taylor
12
Marvin Ridge
NH
(--)
1
--
Stegall, Shaye
12
Marvin Ridge
NH
(--)
1
--
Bell, Susannah
09
Mt Tabor
NH
(--)
1
--
Kilguss, Anna
10
Myers Park
NH
(--)
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#jdl-fast-track
#jdl
#jdlfasttrack
More news
2015 Results - Fast Track HS Invitational
0 shares:
JDL Mini Meet 2
,
Burns High Track & Field and Cross Country - Lawndale, North Carolina
,
Durham Sch Of The Arts Track & Field and Cross Country - Durham, North Carolina
,
Eastern Alamance High Track & Field and Cross Country - Mebane, North Carolina
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for North Rowan High Track & Field and Cross Country - Spencer, North Carolina
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2015
24
6
2014
14
2
2013
3
2012
3
2011
1
2010
2
Show 3 more
Hashtags
#jdl-fast-track
#jdl
#jdlfasttrack
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!